"Vek nezastavím" – príbeh pani Ivany

Vek nezastavím, ale užívam si život čím ďalej tým viac…
Je veľmi ťažké písať sama o sebe. Čím začať? Narodením? Začiatkom alebo ukončením štúdia? Tými, ktorí mi najviac zasiahli do života? Tým, čo ovplyvnilo môj život? Začnem teda po poriadku.

Kto som?
Volám sa Ivana Lánová a som doktorkou farmácie. Dáma by nemala prezrádzať svoj vek a ani sa nepatrí pýtať sa jej naň. Dátum narodenia teda vynechám. Proste som sa v jednu aprílovú noc narodila v znamení býka. Na svoje rané detstvo si len matne spomínam. Keď som začala chodiť do školy, chcela som byť učiteľkou. Neskôr, keď som začala prenikať do tajov chémie, vedela som, že sa moje ďalšie kroky budú uberať týmto smerom. Dôvodom však bola okrem obľúbenej chémie aj čarovná vôňa a romantika tajuplných lekární. Rozhodnutie študovať farmáciu bolo teda jednoznačné.

Čo robím v súčasnosti?
V súčasnej dobe pracujem ako vedúca lekárnička v Mladej Boleslavi a lektorka v spoločnosti BENU Česká republika. V rámci spolupráce spoločnosti BENU s farmaceutickými fakultami a vyššími odbornými školami organizujem pre tieto školy rôzne semináre a prednášky.

Svoju lekárnickú prácu beriem ako poslanie – poslanie pomáhať ľuďom. Snažím sa dodržiavať zásady etiky i etikety, byť empatická, ohľaduplná. Tieto vlastnosti si u ľudí vážim najviac.

Napĺňa ma aj prednášková činnosť – pre laickú i odbornú verejnosť. Mala som možnosť prednášať na rôznych konferenciách a kongresoch.

Kto sú moji osudoví muži?
Ešte na štúdiách som spoznala svojho prvého osudového muža, ktorý sa neskôr stal mojim manželom a ktorý je dodnes mojou životnou láskou a oporou. Druhým osudovým mužom je náš skvelý syn, dnes už letecký inžinier. Najväčšou pochvalou našej výchovy pre mňa bolo, keď syna na maturitnom plese predstavili s dovetkom – džentlmeni ešte nevymreli.

Ako si odpočiniem po práci?
Mám rada cestovanie, najradšej plavby zaoceánskými loďami, pretože tak môžem počas krátkej doby navštíviť viac miest. Milujem tancovanie a hudbu, sama som roky hrávala na klavír a chcela by som sa k tomu vrátiť, rada vyšívam a pozerám  filmy Petra Schulhoffa s vynikajúcou Ivou Janžurovou, ktorú považujem za  nejlepšiu herečku. Milujem tiež prvorepublikové filmy, v ktorých hrá vždy noblesný Oldřich Nový. Rada by som žila v dobe džentlmenov a okúzlujúcich dám.

Na ktorý prípravok nedám v lekárni dopustiť?
Tých prípravkov je hneď niekoľko. Pretože sa snažím starať o to, ako vyzerám a zatiaľ nemám žiadne zdravotné problémy, užívam kvôli pleti čistý kolagén, koenzým Q 10 ako tzv. „elixír mladosti“ a na ošetrenie pleti používam sérum s rastlinnými kmeňovými bunkami, ktoré spomaľujú starnutie pokožky. Svoj vek síce neprezradím, ale už Seneca tvrdil, že stárnuť začíname, keď máme osemnásť. Čas človek nezastaví a i keď si vek nepripúšťam, drobné problémy spojené so stárnutím ženy, sa už i u mňa začali pomaly prejavovať. Začala som teda užívať prípravok, ktorý odporúčajú aj európske lekárske kapacity a ktorý ja sama pokladám za jedinečný na našom farmaceutickom trhu. Tým prípravkom je výživový doplnok Femarelle. Je unikátny svojim zložením a tým, že existuje v troch variantách pre rôzne vekové kategórie a môžu ich užívať ženy už od štyridsať rokov. S týmto prípravkom som úplne spokojná a rozhodne ho doporučujem všetkým ženám, ktoré preferujú prírodné nehormonálne preparáty.

Ivana Lánová