"Hormóny? Ďakujem, nie je treba" – príbeh pani Ilony

"Hormóny? Ďakujem, nie je treba" – príbeh pani Ilony

Január 18, 2018

Hormóny? Ďakujem, nie je treba …
„Slávka, počkaj na mňa!“ volala som jedného všedného odpoludnia pred sedemnástimi rokmi na svoju kamarádku, aby som jej ukázala tašku plnú bylinných preparátov a čajov ako zaručene účinných na prechod. Namiesto podpory som sa dočkala výbuchu smiechu. „Prosím ťa, kde si vzala prechod, ešte nemáš štyridsať? Poď do kaviarne, dáme si víno a preberieme to!“ Prebrali sme nakoniec kde čo, mimochodom téma prechodu sa zavrhla ako hlúposť a zamerali sme sa na svoje malé radosti a na klebety o chlapoch. Bolo to to najlepšie, čo pre mňa mohla urobiť.

Ale predsa len som sa dočkala :-) Prvé zdravotné problémy prišli po tridsiatke a trvali do štyridsiatky. Boli také nenápadné v oblasti podbruška, sprevádzané častým chodením na malú potrebu. Zo začiatku výborne zaberali rôzne bylinné zmesi. A k lekárovi? Ani náhodou. Lenže postupom času sa rozmohli na zápaly močových ciest a obličkové kamienky. Kamienky sa celkom jednoducho laparoskopicky odstránili, ale zápaly sa ma drželi ako čert kríža. Antibiotiká pomohli len na mesiac, takže menštruáciu striedali zápaly s antibiotikami. Z maličkosti sa stala otravná a vyčerpávajúca choroba často v pracovnej neschopnosti… Nepomohli rôzne urologické vyšetrenia, nepomohli liečitelia. Bol to taký začarovaný bludný kruh.

Pomohla ale náhoda! Manželov kamarát mal možnosť zohnať zázračné guľôčky, ktoré sa zavádzajú do vagíny a vyplatilo sa! Šesť mesiacov som pravidelne zavádzala dve mesačne a prišiel nečakaný obrat. Zápaly úplne ustúpili a antibiotiká mám v lekárničke pre prípad „keby náhodou“.

Realita versus biznis
„Čo keby sme začali dovážať guľôčky (tak sme im v tom čase hovorili)?“ navrhol mi manžel pred štyrmi rokmi. Neblázni, to nepôjde, nemáme žiadne skúsenosti, nikoho nepoznáme, kto by nám pomohol!“ namietla som. Manžel je ale poriadna buldog, keď sa do niečoho zakusne, nepustí.

Po čase pomohla náhoda, kedy sa pri jednej súkromnej príležitosti zoznámil s výborným odborníkom v gynekológii na vulvovaginálny diskomfort. Guľôčky dostali pracovný názov mišpule, neskôr odborný názov telieska. Nakoniec sa všetko potrebné podarilo zabezpečiť a prípravok pod obchodným názvom NaturGYN Scarlett prírodna starostlivosť pre ženy sa stal registrovanou zdravotníckou pomôckou a predáva sa teraz v lekárňach a na e-shope. Pustila som si tak znovu radosť do súkromného a pracovného života!

Medzitým čas pekne plynul a zrazu sa prehupla päťdesiatka a s ňou zlovestné klimaktérium, menopauza, proste prechod… Pánečku, to bolo niečo! Počula som, čo sa dá očakávať, ale rovnako som si prežila svoje a inak, asi ako väčšina žien.

Tvrdohlavo som odmietala substitučnú hormonálnu liečbu a do prípravkov, ktorých je na trhu viac než dosť, som bohužiaľ nešla. A tak ma trápili chmáry, pocit, že som za zenitom s pribúdajúcimi vráskami a kilami. Prišlo nočné potenie a návaly, sprevádzané večným prevaľovaním v posteli, až z toho bola nespavosť zaháňaná prechádzkami po terase. A sex ten sa stal len nutnou povinnosťou bez radosti, čo predtým bolo naopak. V práci som bola večne napätá, výbušná, skrátka ženská bláznivá. Prestával ma život tešiť, pretože som si sama sebe liezla na nervy. :-) Samozrejme, ktorý chlap má takého pochopenie? :-)

A opäť prišla ďalšia náhoda skoro s rovnakým scenárom. Manžel sa opäť zoznámil s výborným lekárom, ktorý distribuuje izraelský prírodný nehormonálny prípravok Femarelle Recharge pre ženy 50+.

Nemôžem si ho vynachváliť a len ľutujem, že som o ňom nevedela skôr. Som vďaka nemu ako znovuzrodená, plná vitality a energie, vrátila sa chuť ku všetkému, čo mám rada a úplne som hodila za hlavu, koľjo rokovi vlastne mám? „Koľko to je, predsa toľko, na koľko sa cítim!“ :-)

Skrátka moderná doba si žiada moderné ženy a moderné ženy by si mali dopriať moderné trendy v každom smere pre svoju vnútronú i vonk krásu.

Ilona Skalická