Vy sa pýtate...odborníci zodpovedajú I.

Máj 31, 2023

Počas marca sme na našom instagramovom a facebookovom profile vypustili "Týždeň poradenstva s pánom docentom Faitom", preto vám prinášame verejné aj neverejné otázky od vás a odpovede na ne od nášho odborníka. :)

Nájdete sa niektoré z otázok?

1) Dobrý deň, veľmi by ma zaujímalo ako veľmi sa vek a dĺžka menopauzy "dedí"? Ak vôbec a aké sú hlavné faktory, ktoré môžu zmierniť negatívne prejavy?

Dedičná zložka je v menopauze pomerne podstatná. Teda ako doba nástupu menopauzy, tak aj miera jej prejavov môžu byť u žien v rodine pomerne podobné. Prejavy sa dajú zmierniť zdravým životným štýlom s dostatkom pohybu. Pokiaľ to nepomáha možno využiť niektoré z prírodných produktov, ktoré sa vyrábajú najčastejšie zo sójových bôbov. Pokiaľ ani tie nepomôžu, je vhodné sa poradiť s lekárom.

2) Vďaka akým príznakom poznám, že som v menopauze? Ďakujem.

V menopauze určite už nebudete mať menštruačné krvácanie. U tretiny žien tým prejavy končia a až po čase sa objaví suchosť pošvy, bolesť pri styku, rednutie kostí a poruchy pamäti. Z dvoch tretín žien sa v rôznej miere prejavujú príznaky akútneho klimakterického syndrómu, a to v rôznych kombináciách aj izolovane – nočné poty, návaly tepla, búšenie srdca, bolesti svalov a kĺbov, únava, depresívne ladenie aj poruchy spánku.

3) Je možné kombinovať Femarelle 50+ s Euthyroxom? Vopred ďakujem za odpoveď.

Áno, Femarelle je možné kombinovať s Euthyroxom.

4) Dobrý deň, čo na búšenie srdca, ktoré je až skoro v srdci, niekedy na nervy, kedy mne rozhodí kde čo.

Pokiaľ sa pýtate, pretože ste v menopauze či perimenopauze, potom je možné skúsiť primeranú hormonálnu liečbu alebo kvalitnú fytoterapiu napríklad extrakt z fermentovanej sóje DT56a. Pokiaľ všeobecne, potom by takúto liečbu mal viesť praktický lekár alebo kardiológ a väčšinou je prvou voľbou liek zo skupiny beta-blokátorov.

5) Dobrý deň môže sa Femaralle užívať spoločne s Detralexom a pri problémoch žilových ako je trombóza, opuchy, zahojený bércový vred. Veľmi ďakujem za odpoveď.

Áno kombinácia Femarelle s Detralexom je možná. Dokonca je to lepší variant ako hormonálna terapia, ktorá väčšinou varixy zhoršuje.

6) Aké sú možné vedľajšie účinky hormonálnej terapie? Prevažujú výhody nad rizikami?

Pri zahájení do 10 rokov od menopauzy je prínos hormonálnej liečby väčší ako jej riziká, potom sa však situácia obracia.
Pri skorom štarte hormonálna liečba nielen rieši akútne problémy, ale je aj prevenciou aterosklerózy, osteoporózy a demencie.
Pri dlhodobom užívaní sa mierne zvyšuje riziko karcinómu prsníka. Pri neskorom štarte liečby hrozí zhoršenie aterosklerózy a demencie. Ako pri každej hormonálnej liečbe je nutné myslieť na riziko trombózy.

7) Čo je perimenopauza?

Perimenopauza je obdobie približne 1 rok pred a 1 rok po poslednej menštruácii. Je spojená s veľkými výkyvmi hormonálnych hladín. Problémy sú už rovnaké ako v menopauze, ale ich sila kolíše. Krvácanie je väčšinou nepravidelné.

8) Mám 49, na gynekológiu chodím pravidelne, ale nikdy sa ma lekár nepýtal, ako prežívam menopauzu, ani neupozorňoval, čo ma čaká. Príde mi, že je to stále téma, o ktorej sa veľmi nehovorí (ani v spoločnosti ani v ambulancii) ako by malo! Ako to zmeniť?

Za spoločnosť ČMAS ČLS JEP my už viac robiť asi nemôžeme. Vykonávame vzdelávanie lekárov, máme web pre lekárov www.meno-andro.cz aj pre pacientky www.zenavprechodu.cz. Spoluorganizujeme podcasty napríklad úspešný podcast s herečkou pani Evou Holubovou alebo O čom sa mlčí: Menopauza s Danou Škorpilovou. Pomáhame vytvárať materiály pre zamestnávateľov, ktorí sa starajú o svojich zamestnancov. Pokiaľ správne cítite, že by to chcelo situáciu ešte zlepšiť, môžete založiť pacientsku organizáciu. Radi Vám s odbornou časťou aktivít pomôžeme

9) Mamička podstúpila hysterektómiu kvôli klesajúcej maternici, myslíte, že ma čaká podobná záležitosť, hrá v tom rolu dedičnosť?

Istá miera dedičnosti sa v poklese panvových orgánov prejavuje. Je to otázka stavby spojivového tkaniva. Avšak dôležité sú aj ďalšie faktory – počet pôrodov, ich priebeh a veľkosť novorodencov alebo charakter práce. Iste možno v každom prípade preventovať tento stav skorým posilňovaním svalov panvového dna (Kegelove cviky).

10) Môžem sa na menopauzu pripraviť, ide to vôbec?

Na všetko sa dá pripraviť, aj keď pocity sú niekedy zle vysvetliteľné. V nástupe a prežívaní menopauzy je viditeľná značná miera dedičnosti, teda už to, že viete ako Vaša mamička a babičky toto obdobie znášali, Vám môže pomôcť. Pokiaľ bude spoločnosť o probléme hovoriť, tiež to pomôže, alebo tabuizované problémy sa zle riešia. Iste je dobré do menopauzy vstupovať so zdravou telesnou váhou av dobrej kondícii, so znalosťami zdravého životného štýlu, čo nie je klišé. A dobré je mať otvorenú myseľ pre všetky možné postupy zlepšujúce toto obdobie od hormonálnej liečby cez fytoestrogény až po alternatívnu medicínu.

11) Problémy v prechode nemám, ale napriek tomu chcem niečo pre seba urobiť, uvažujem nad Femarellom, je to pre mňa vhodná voľba, aj keď žiadne akútne problémy nevnímam?

Niektoré štúdie s Femarelle preukazujú aj v ňom obsiahnuté účinné látky môžu pomáhať udržiavať kostnú hmotu, samozrejme v kombinácii so správnou záťažou, vitamínom D a vápnikom. Samozrejme pokiaľ necítite objektívne zlepšenie stavu, väčšinou Vás to v dlhodobom užívaní neudrží. Ale najlepšie by bolo skúsiť dvojmesačnú kúru a možno zistíte, že sa môžete cítiť ešte lepšie ako teraz.

12) Mám 43 rokov, už pred niekoľkými mesiacmi mi vynechala jedna menštruácia. Pociťujem zmeny v menštruačnom cykle, ako slabšie krvácanie, občas špinenie alebo bolestivejšie ovulácie. Môže to už znamenať začiatok menopauzy? Nie je to skoro? Mala by som teraz túto situáciu nejako riešiť a ako?

Môže ísť o prvé príznaky premenopauzy. Avšak pokiaľ sa cyklus vrátil nie je zatiaľ nutné nijako zasahovať. Organizmus v tomto období sa obdobne ako v puberte veľmi dynamicky mení a tak navrhujem počkať. Väčšinou je to tak, že si o prípadnú pomoc sám povie subjektívnymi problémami.